Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Halo-ilmiö ei hellitä

Jos pitäisi mainita vain yksi Xbox-peli, monet varmasti valitsisivat pelin nimeltä Halo: Combat Evolved. Eikä ihme, sillä peli on keikkunut jo yli kaksi vuotta Xboxin myydyimpien pelien listalla! Tässä ajassa Haloa on myyty yli 4 miljoonaa kopiota. Luku ei ole toimitettujen pelien mukaan laskettu, vaan aidosti kaupasta ostettujen kopioiden määrä.

Halon sitkeästi kestävää suosiota kuvastaa hyvin se, että kyseinen Master Chiefin tähdittämä toimintapläjäys oli Bungien mukaan Xboxin toiseksi suosituin peli menneenä jouluna. Halon saa nykyisin normaalia edullisemmalla hinnalla, mikä on varmasti osasyy siihen, miksi myynti on jatkunut näinkin pitkään hyvänä.

Halon verkko-ominaisuuksilla varustettu PC-serkku on myös menestynyt hyvin rikkoen puolen miljoonan myydyn kopion rajapyykin. Lisää kultaa ja kunniaa Bungielle olisi tulossa vasta julkaistun Mac-version myötä.

Alkuperäisen Halon kova suosio lupailee kiireistä työpäivää kaikille niille myyjille, jotka ovat vuorossa joskus tämän vuoden aikana ilmestyvän Halo 2:n julkaisupäivänä. Peli on ylivoimaisesti odotetuin Xbox-yksinoikeus tänä vuonna, mikä käy ilmi varsin hyvin Xboxfinin kyselystä, jossa pelillä on lähes 70% osuus annetuista äänistä.

Galleria: 

Kirjaudu kommentoidaksesi