The Independent Games Festival (IGF) on julkistanut vuosittaisen palkintogaalansa finalistit.

Lukuisia ehdokkuuksia kahmivat esimerkiksi Lucas Popen murhamysteeri Return of the Obra Dinn, suomalainen pikselipamaus Noita sekä vakoilusimulaatio Do Not Feed the Monkeys.

IGF-palkintogaala järjestetään 20. maaliskuuta 2019 San Franciscossa samaan aikaan Game Developers Conference -tapahtuman kanssa.

Ehdokkaat:

Seumas McNally Grand Prize:

  • Minit (Kitty Calis, Jan Willem Nijman, Jukio Kallio & Dominik Johann)
  • Opus Magnum (Zachtronics)
  • Noita (Nolla Games)
  • Return of the Obra Dinn (Lucas Pope)
  • Hypnospace Outlaw (Jay Tholen, Mike Lasch, Xalavier Nelson Jr., Corey Cochran)
  • Do Not Feed the Monkeys (Fictiorama Studios)

Kunniamaininnat: Wandersong (Greg Lobanov & A Shell in the Pit), Subnautica (Unknown Worlds Entertainment), Mirror Drop (Ian Lilley), Moss (Polyarc), Unavowed (Wadjet Eye Games), Iconoclasts (Joakim Sandberg), Virtual Virtual Reality (Tender Claws), Beat Saber (Beat Games)

Paras visuaalinen ilme:

  • Forgotton Anne (ThroughLine Games)
  • Alto's Odyssey (Team Alto)
  • Hypnospace Outlaw (Jay Tholen, Mike Lasch, Xalavier Nelson Jr., Corey Cochran)
  • Just Shapes & Beats (Berzerk Studio)
  • Mirror Drop (Ian Lilley)
  • Return of the Obra Dinn (Lucas Pope)

Kunniamaininnat: Beat Saber (Beat Games), Wandersong (Greg Lobanov & A Shell in the Pit), Subnautica (Unknown Worlds Entertainment), Moss (Polyarc), Iconoclasts (Joakim Sandberg), Guildlings (Sirvo Studios), Paratopic (Arbitrary Metric)

Paras äänimaailma:

  • ETHEREAL (Nonsense Arts - Nicolás Recabarren and Tomás Batista)
  • Hypnospace Outlaw (Jay Tholen, Mike Lasch, Xalavier Nelson Jr., Corey Cochran)
  • Moss (Polyarc)
  • Return of the Obra Dinn (Lucas Pope)
  • Alto's Odyssey (Team Alto)
  • Paratopic (Arbitrary Metric)

Kunniamaininnat: Creaks (Amanita Design), Holedown (grapefrukt games), Pikuniku (Sectordub), The Messenger (Sabotage), Distance (Refract Studios), Wandersong (Greg Lobanov & A Shell in the Pit), Wattam (Funomena)

Paras suunnittelu:

  • What the Golf? (Triband)
  • Do Not Feed the Monkeys (Fictiorama Studios)
  • Noita (Nolla Games)
  • Return of the Obra Dinn (Lucas Pope)
  • Dicey Dungeons (Terry Cavanagh, Chipzel, and Marlowe Dobbe)
  • Opus Magnum (Zachtronics)

Kunniamaininnat: Subnautica (Unknown Worlds Entertainment), Carto (Sunhead Games), Black Room (Cassie McQuater), JUMPGRID (Ian MacLarty), Mirror Drop (Ian Lilley), Hypnospace Outlaw (Jay Tholen, Mike Lasch, Xalavier Nelson Jr., Corey Cochran), Beat Saber (Beat Games)

Paras tarinankerronta:

  • Wandersong (Greg Lobanov & A Shell in the Pit)
  • Genital Jousting (Free Lives)
  • Unavowed (Wadjet Eye Games)
  • Seers Isle (Nova-box)
  • Watch Me Jump (Jeremy Gable)
  • Return of the Obra Dinn (Lucas Pope)

Kunniamaininnat: Do Not Feed The Monkeys (Fictiorama Studios), The Hex (Daniel Mullins Games), Speed Dating for Ghosts (Copychaser Games), after HOURS (Bahiyya Khan, Claire Meekel, Tim Flusk, Abi Meekel), Fortune-499 (AP Thomson), Marie's Room (like Charlie), Tango: The Adventure Game (Gualicho Games)

Nuovo-palkinto:

  • Circle0 (yesyes)
  • eCheese Zone (Seemingly Pointless)
  • Noita (Nolla Games)
  • Mirror Drop (Ian Lilley)
  • Black Room (Cassie McQuater)
  • Paratopic (Arbitrary Metric)
  • Do Not Feed the Monkeys (Fictiorama Studios)
  • Nth Dimension[al] Hiking (Zachariah Chandler)

Kunniamaininnat: All Our Asias (Sean Han Tani), Hypnospace Outlaw (Jay Tholen, Mike Lasch, Xalavier Nelson Jr., Corey Cochran), Cyberpet Graveyard (alienmelon), levedad (solimporta), Subserial Network (Aether Interactive), macdows 95 (gamebra.in), The Norwood Suite (Cosmo D), Nerve Damage (Dennis Carr)

Paras opiskelijapeli:

  • It's Paper Guy! (Paper Team)
  • Grace Bruxner Presents: The Haunted Island, a Frog Detective Game (Grace Bruxner)
  • After HOURS (Bahiyya Khan, Claire Meekel, Tim Flusk, Abi Meekel)
  • En Garde! (En Garde! Team)
  • levedad (solimporta)
  • Sole (Gossamer Games)

Kunniamaininnat: We Should Talk (HeartBeetStudio), Coffin Rot Brewing Co. (Rosser-McGraw Studio), Fling to the Finish (SplitSide Games), Indecision. (Bilge Kaan), Seasons (David Su and Dominique Star), supertype (Philipp Stollenmayer), Atlas' Fate: Between Light and Darkness (Baby Robot Games), Marbloid (Supyrb)

Kirjaudu kommentoidaksesi