Muun muassa Famitsu-lehteä julkaiseva Enterbrain on laskenut Metal Gear Solid 4:n myyneen Japanissa 12. - 15.6. välisenä aikana 476 334 kappaletta. Mukana ovat pelin kaikki versiot ja bundle-paketit. Luonnollisesti MGS4 on nyt parhaiten myynyt PS3-peli Japanissa.
PlayStation 3:n menekin Enterbrain kertoo nousseen viime viikolla peräti 77 208 kappaleeseen. Kevään aikana PS3:n myynti on normaalisti pysytellyt 10 000 kappaleen tuntumassa.
Enterbrainin lukuja virallisempina pidetyt Media Createn tilastot julkaistaa viikon lopulla.
Kommentit
Hyvä kun koneet menee kaupaksi, saa a...
Hyvä kun koneet menee kaupaksi, saa ainakin lisää pelaajia mgo pariin :)
Hyvä homma. Vahvistaa 3rd partyjenkin...
Hyvä homma. Vahvistaa 3rd partyjenkin pysymistä myös tällä konsolilla. Olisihan se mukavaa, että jokaiselle konsolille löytyisi paljon monipuolista pelattavaa, vaikka jo nyt tilanne alkaa käymään lompakon päälle.
Itselläni on vielä MGS4 hommaamatta, mutta kuun vaihteessa tuokin varmaan hyllyyn ilmestyy, kun aloin taas sarjasta innostua, vaikka en sitä juurikaan ole ensimmäisen MGS:n jälkeen pelaillut. Ehkä se on se hype.. :)
hyvä ps3!
hyvä ps3!
Japanilaiset tietää mitä ostaa... ELI...
Japanilaiset tietää mitä ostaa... ELI JUMALALLISTA LAATUA JA HUIKEUTTA!!!
System seller.
System seller.
PS3:n myynnin nousu on noin 670%. Pie...
PS3:n myynnin nousu on noin 670%. Pieniä myynnin vaihteluja tommoset. :D
Ei ole aikaisemmat osat kolahtanut (v...
Ei ole aikaisemmat osat kolahtanut (vähän vaan kaverilla kokeillut) mutta nyt hypen sekä pelimaun muuttumisen takia päätin pelin ostaa ja peli todellakin on pelkkää rautaa että en yhtään ihmettele vaikka myynnit olisi mitä. Tällä hetkellä voin jo sanoa että paras yksinpeli mitä ollut. Mgo en ole kerinnyt kokeilla
Jeps, mitäpä tuohon sanoisi... Kept y...
Jeps, mitäpä tuohon sanoisi... Kept you waiting, huh? ;)
En ole oikein tuosta MGO:sta innostun...
En ole oikein tuosta MGO:sta innostunut. :( Bad Company menee kyllä ohi.
Bad company on tylsä :F ainakin demon...
Bad company on tylsä :F ainakin demon perusteella.
Meniköhän Wiin ohi?
Meniköhän Wiin ohi?
Ja taas japanilaiset ostavat parvissa...
Ja taas japanilaiset ostavat parvissa jotain hurlumhei rämpytyspeliä ja jättävät hyvät pelit hyllylle, on sillä kansalla sitten outo pelimaku!
Vai miten se menikään..? ;)
Jooseppi: Meniköhän Wiin ohi? Kyll...
Jooseppi: Meniköhän Wiin ohi?
Kyllä uskon että meni aika reilustikin jos toi 77 000 pitää edes jotenkuten paikkansa. Kun tosta katoin niin Wii myi edellisellä viikolla Japanissa 44 000 kappaletta ja sitä edellisellä 50 000. Saattoi mennä jopa PSP:n ohi ja listan ykköseksi. :)
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi