Fortnite Battle Royale
Uutinen

Nintendo ja Microsoft irvailevat ristiinpelaamiskohussa ryvettyneelle Sonylle: pelataan yhdessä!

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Sony on ollut viime aikoina vahvasti tapetilla Fortnite-pelin ristiinpelaamiseen – tai sen olemattomuuteen – liittyvissä asioissa. Nyt Microsoft ja Nintendo heittävät lisää vettä myllyyn.

Edelleen supersuosittu Minecraft sai juuri ristiinpelaamisen mahdollistavan Better Together -laajennuksen. Tätä nykyä Minecraftin peluu sujuu siis sulassa sovussa kaikkien muiden paitsi Sonyn alustojen välillä. Juuri julkaistu trailerikin hehkuttelee estoitta yhteispelaamista, minkä lisäksi Nintendo of American, Xboxin ja Minecraftin viralliset tilit ovat Twitterissä toisiinsa umpirakastuneita – tai sellaista viestinvaihto ainakin antaa ymmärtää.

Sony ei ole toistaiseksi antanut suuresti kommenttia valtaisan kohun nostattaneeseen Fortnite-aiheeseen. Nähtäväksi jää, kuinka japanilaisjätti lepyttelee raivoisat pelaajamassat.

Better Together -trailerin voi katsastaa uutisen yläosasta, Twitter-viestejä taas voi tutkailla alta: