Pelialan armoitettu analyytikko Michael Pachter ennustaa jälleen Sonyn laskevan PlayStation hintaa ainakin Yhdysvalloissa lähiaikoina.
Raportissaan, jossa Pachter uskoo kesäkuun pelimyynnin laskeneen 23 prosenttia viime vuodesta, hän sanoo laitevalmistajien olevan pakotettuja laskemaan hintoja ennen vuoden loppua. Sonyn hän kertoo olevan ensimmäinen ennen lokakuun ensimmäistä päivää. Samoihin aikoihin hän odottaa alennusta myös Nintendolta, sillä hänen mielestään yhtiön myyntitavoitteet eivät muuten ole saavutettavissa.
– Luultavasti molemmat laskevat hintojaan 50 dollarilla ja Sony hakee lisää kysyntää bundle-paketeilla. Uskomme Microsoftin seuraavan perässä, Pachter povasi.
Ennusteita sekä vaatimuksia PS3:n hinnan suhteen on esitetty laitteen julkaisusta lähtien, mutta Sony on jörjestään kieltänyt tiedot ja kertonut ettei alennus ole ajankohtainen lähitulevaisuudessa.
Kommentit
Pachter, oot pelkkä pelle. MENE TÖIH...
Pachter, oot pelkkä pelle.
MENE TÖIHIN MITÄ OSAAT TEHDÄ
Huoh.. Patcher... Kyllä sitä kai jo...
Huoh.. Patcher...
Kyllä sitä kai joskus oikeaan osuu, kun tarpeeksi monta kertaa yrittää.
Jaa, taitaa olla päivä, joka loppuu I...
Jaa, taitaa olla päivä, joka loppuu I-kirjaimeen, kun joku ennustaa PS3:n hinnanpudotusta.
Mutta Monk3ylle tiedoksi: Pachter on työssä, jota osaa tehdä. Näiden lausuntojen antaminen ei ole hänen työtään.
onkohan mitään tilastoja miten nämä e...
onkohan mitään tilastoja miten nämä ennustukset ovat pitäneet paikaansa
Aivan turhaa vinkumista tuo ainainen ...
Aivan turhaa vinkumista tuo ainainen hinnanpudotus. Hinta on pudonnut jo valtavasti siitä mitä se oli vuosia sitten. 700e -> 330e. Ne ostaa kenellä on varaa ja muut voivat Monk3ytä lainatakseni mennä töihin.
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi