Helsinkiläinen lauluyhtye Munx Gregoriana esiintyy Helsingin Temppeliaukion kirkossa torstaina 29.10. Konsertissa kuullaan gregoriaanisen kirkkolaulun muotoon sovitettuja tulkintoja muun muassa Halon, Final Fantasyn, Skyrimin ja Zeldan teemoista.
Konsertilla juhlistetaan yhtyeen marraskuussa julkaistavaa debyyttialbumia Game Music Gregoriana. Tuottaja Tuomas Tenkasen mukaan levyä on työstetty viiden vuoden ajan yhtyeen jäsenten päivätöiden ohella. Levyn ja konsertin lisäksi yhtyeen tuotantoon voi tutustua myös YouTubessa, jossa ryhmän videoita on katsottu yli kymmenen miljoonaa kertaa.

Kuoronjohtaja-pianisti Tatu Erkkilän johtamassa konsertissa lauluyhtyeen rinnalla esiintyvät urkuri William Häggblom ja harpisti Hilda Kunnola.
jyri.me
jyrijokinen
@jryi
Kirjaudu sisään osallistuaksesi keskusteluun.