lukuliekki.jpg
Uutinen

Platonic Partnershipin Lukuliekki-peli nostaa alaluokkalaisten lukuintoa – Seinäjoen kaupunginkirjasto sai Rakkaudesta kirjaan -palkinnon

Tarja Porkka-Kontturi

Puusepän töistä pelialalle luikahtanut kulttuurituottaja ja yrittäjä, jonka työssä korostuvat liiketoiminnan kehittäminen, saavutettavuus sekä yhteisöjen rakentaminen ja niiden kanssa työskentely.

Seinäjoen kaupunginkirjasto palkittiin Helsingin Kirjamessuilla jaettavalla Rakkaudesta kirjaan -palkinnolla lasten lukemisen eteen tehdystä työstä.

Isossa osassa tunnustuksen saamista on lukudiplomiin liittyvä Lukuliekki-verkkopeli. Platonic Partnershipin kehittämän Lukuliekin avulla on nostettu Eepos-kirjastojen alueen kolmas- ja nelosluokkalaisten lukuintoa merkittävästi. Lukemiseen kannustavan lukudiplomi-toiminnan jatkuminen halutaan turvata myös tulevina vuosina.

"Tämän huikeampaa osoitusta pelien voimasta ei voi saada. Kiitos Eepos-kirjastoille loistavasta yhteistyöstä!" hehkuttaa Platonic Partnership.

Lukuliekkiin voi tutustua tarkemmin Eepos-kirjastojen verkkosivulla. Peliin voi osallistua myös muualta kuin Eepos-kirjastojen alueelta ottamalla yhteyttä Seinäjoen kaupunginkirjastoon.

Helsingin Kirjamessut verkossa -tapahtuma järjestetään 22. – 25.10.2020.

"Tunnustus tuli etenkin lukudiplomiin liittyvästä uudesta Lukuliekki-verkkopelistä. Pelin avulla Eepos-kirjastojen...

Julkaissut Platonic Partnership Oy Torstaina 22. lokakuuta 2020