Resident Evil 2
Uutinen

Resident Evil 2:n uusioversio julkaistiin peräti kahden trailerin siivittämänä

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Capcomin Resident Evil 2 -klassikko saapui tänään päivitettynä uudelle konsoliraudalle, vieläpä kahden eri trailerin siivittämänä.

Astetta radikaalimmalla kädellä vuoden 1998 kauhuklassikkoa uudistavan Resident Evil 2:n trailerit esittelevät tapahtumien keskuspaikkana toimivan Raccoon Cityn hahmokatrasta ja RCPD-poliisiasemaa. Ihmisnäyttelijöin kuvattu mainosvideo sen sijaan lähestyy tapahtumia eri kulmasta, täytyyhän selviytymiseen käyttää matkan varrella kaikkia mahdollisia keinoja. Sekä julkaisutrailerin että lyhytelokuvamaisen videopätkän voi katsoa uutisen lopusta.

Ensimmäisten arvostelujen perusteella varsin positiivisen vastaanoton saanut Resident Evil 2 on saatavilla PC:lle, PlayStation 4:lle sekä Xbox Onelle.

Studiot
Julkaisijat