runescape 4, mmo, peli, peliuutinen, jagex
Uutinen

RuneScape 4 julkistettiin, mutta julkaisua saa odottaa

Tarja Porkka-Kontturi

Puusepän töistä pelialalle luikahtanut kulttuurituottaja ja yrittäjä.

Jagex on vahvistanut uuden RuneScape-pelin olevan työn alla. Tuleva MMO on vielä vuosien päässä, mutta pelaajat pääsevät seuraamaan kehitystä alusta asti. Kiusoittelutrailerin voi katsoa uutisen lopusta.

Rakastetun ja pitkäikäisen massiivimoninpelisarjan uusi osa julkistettiin RuneFest-tapahtumassa Englannin Birminghamissa. RuneScape 4, joka on vasta väliaikainen nimi, on parhaillaan varhaisessa kehitysvaiheessa ja käyttää Unreal Engine -pelimoottoria.

Uusi peli sijoittuu tuttuun Gielinorin maailmaan Sixth Agen aikaan. Tarina alkaa Ashenfalista, joka nähtiin ensimmäisen kerran RuneScape: Dragonwildsissa. RuneScape 4 sijoittuu vuosia Dragonwildsin tapahtumien ja lohikäärmekuningatar Kuldran tuhon jälkeen.

Jagexin suunnitelmissa on laajentaa maailmaa ajan mittaan Ashenfalista sekä uusiin että pelaajille entuudestaan tuttuihin paikkoihin. Hankkeen kerrotaan saaneen alkunsa Dragonwildsin laajennuksena, mutta suunnitelmat kasvoivat lopulta kokonaan uudeksi RuneScape-peliksi.

Jagex painottaa, että RuneScape 4 ei korvaa sarjan nykyisiä pelejä. Se toimii niiden rinnalla omalla kehitystiimillään, kuten RuneScape, Old School RuneScape ja Dragonwilds.

Julkaisua ei vielä kannata merkitä kalenteriin, sillä Jagexin mukaan RuneScape 4 on usean vuoden päässä. Peli haluttiin kuitenkin julkistaa hyvissä ajoin, jotta yhteisö voidaan ottaa mukaan sen kehitykseen ja ideointiin.

RuneScape sai alkunsa jo vuonna 2001, ja vuonna 2013 julkaistu Old School RuneScape on noussut suosituimmaksi versioksi. Uuden tulokkaan rinnalla Gielinorin seikkailut siis jatkuvat useammalla rintamalla.

Pelit
Studiot