Uutinen

Saints Row: Drive By -pelin kehittämisessä jarrut pohjaan

Petri Kataja

Pelejä on pelattu iät ja ajat. Suosikkeihin kuuluvat muun muassa Mystical Ninja Starring Goemon, The Last of Us Part II, The Legend of Zelda: The Wind Waker, EarthBound ja Red Dead Redemption II.

THQ on iskenut käsijarrut päälle Saints Row: Drive By -pelin kehittämisessä. Yhtiöltä kerrotaan, että se ei enää kehitä kyseistä nimikettä, jonka oli määrä ilmestyä Xbox Liveen ja PlayStation Networkiin. Tämä tarkoittanee, että peliä ei myöskään nähdä Nintendon 3DS-käsikonsolilla, sillä alunperin latauspalveluille suunniteltu peli oli tarkoitus tuoda myös 3DS-käyttäjien pelattavaksi.

Joystiq-sivustolle annetun vähäsanaisen ilmoituksen mukaan THQ ei enää kehitä Saints Row: Drive By -peliä. Sivuston kysyessä 3DS-version tulevaisuudesta, yhtiöltä kerrottiin, että asiasta ei ole tällä hetkellä enempää kommentoitavaa.

Pelin 3DS-versiosta kerrottiin noin vuosi sitten, jolloin Nintendon kerrottiin halunneen Saints Row -pelin kolmiulotteista grafiikkaa näyttävälle käsikonsolilleen.
Saint Row: Drive-By -pelin kehittämiselle jarrut pohjaan