Hellblade 2 - Senua.jpg
Uutinen

Senuan saaga jatkuu ensi vuonna aiempaa näyttävämmin – uusi video kurkistaa Hellblade II:n liikekaappausstudioon

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Senua's Saga: Hellblade II oli näytillä kehittäjäpäiväkirjan voimin juuri päättyneessä Xbox-lähetyksessä.

Reilun kahdeksan minuutin mittainen video kurkistaa pitkään työstetyn pelin kulisseihin, tarkemmin ottaen Ninja Theoryn upouuteen liikekaappausstudioon. Näyttelijät ovatkin suorittaneet kaiken vaaditun liikekaappauksen itse, minkä lisäksi hahmojen kasvot on mallinnettu aiempaa tarkemmin.

Studiosta löytyy lisäksi esimerkiksi valtava määrä infrapunakameroita ja muita tarvikkeita, millä näyttelijäsuorituksista olisi tarkoitus saada aiempaa tarkempia ja ennen kaikkea luonnollisempia. Kehittäjäpäiväkirjan voi katsastaa uutisen lopusta.

Senua's Saga: Hellblade II varmistui samassa yhteydessä ensi vuodelle, PC:lle sekä Xbox Series X|S:lle – myös suoraan Game Passiin.