Lazard Capital Markets -investointipankin analyytikko Colin Sebastian listasi sijoittajille kirjoittamassaan viestissä 22 peliä, joiden hän uskoo nostavan ensi vuoden pelimyyntiä. Yksi peleistä oli uusi Zelda, jonka Sebastian odottaa ilmestyvän jo ensi vuonna.
Nintendon Shigeru Miyamoto kertoi kuitenkin hiljattain, ettei seuraavaa Zeldaa esitellä vielä välttämättä edes ensi vuoden E3-messuilla.
Zeldan lisäksi listalta löytyi muun muassa Resident Evil 5, Starcraft II sekä uusi Princess Peach -peli. Sebastianin tiedot pohjautuvat Lazardin tutkimuksiin ja yhtiöiden raportteihin.
Kommentit
Kuulostaa oudolta, että peli tulisi n...
Kuulostaa oudolta, että peli tulisi näin nopeasti ilman mitään hypetystä tähän mennessä, mutta onhan se täysin mahdollista Nintendon nykyisen julkaisupolitiikan tuntien. Siihen ei ole vain vieläkään tottunut. Pelistä voidaan vaikka kuulla ekan kerran kesällä ja saada se jo syksyllä tai jouluksi. Itse odottelen kyllä varmuuden vuoksi peliä vasta seuraavaksi vuodeksi.
Ei sillä, että tällä analyytikolla mitään oikeaa tietoa asiasta olisi. Analyytikko-uutiset pitäisi kieltää.
Jaa että analyytikko sanoo näin? Seur...
Jaa että analyytikko sanoo näin? Seuraavaa Zeldaa voidaan siis odottaa ainakin vuoteen 2010!
Ihan luonnollista olisi, jos tulisi v...
Ihan luonnollista olisi, jos tulisi vuonna 2009 uusi zelda, sillä aikaisemmat osat ovat tulleet kolmen vuoden välein, Majora 2000, WW 2003 ja TP 2006.
kyllä kiitos! voisi taas pitkästä ai...
kyllä kiitos!
voisi taas pitkästä aikaa painaa wii-motesta power näppylää ds3:sen ps buttonin sijaan...
Kommentoi
Kirjaudu kommentoidaksesi