Uutinen

Uudistettu PlayStation 2 Japaniin 22.11., Eurooppaan ensi vuonna

Sony julkaisee Japanissa uudistetun version PlayStation 2 -konsolista jo marraskuun 22. päivä.

Ulkomitat ovat säilyneet samoina kuin Slim-mallissa, mutta paino on pudonnut 180 grammalla 720 grammaan, vaikka laitteessa on nyt sisäinen virtalähde. Värivaihtoehtoina on musta, hopea sekä valkoinen ja hinta on 16 000 jeniä (n. 96€). Myyntiin tulee myös 1500 jenin (9€) arvoinen uusi pystytuki kolmessa värissä.

MCV kertoo Sony Computer Entertainment Europen vahvistaneen uuden PS2:n saapuvan Eurooppaan ensi vuoden puolella, mutta hintaa tai päivämäärää ei vielä paljastettu.
Uusi PlayStation 2 Japaniin jo 22.11.
Uudistettu PlayStation 2 Japaniin jo 22.11.
Uudistettu PlayStation 2 Japaniin jo 22.11.
Uudistettu PlayStation 2 Japaniin jo 22.11.
Uudistettu PlayStation 2 Japaniin jo 22.11.

Turha päivitys?

Onko tällaisissa laitteissa tuo paino niin merkittävässä asemassa, harvempi kai näitä sylissään kannattelee...?

Esim. = helpompi ottaa mukaansa, vaikka mökille/kaverille tmv :)

Painolla on sikäli merkitystä, että se kertoo myös osaltaan kotelon sisällä tapahtuneista muutoksista.

Uudelle pelaajalle koneen nimi ei välttämättä sano mitään, se on vain se väline jolla voi pelata Guitar Heroa, Buzzia ja SingStaria.

Painolla ei ole väliä, mutta sisäinen virtalähde on kyllä plussaa.

Valkoisen voisi hyllyyn hankkia jos tänne saapuu järjellisellä hinnalla varustettuna (alle 100e). Eiköhän se taas mene niin että muut kuin perusvärit maksavat jotain 159e...

Ei tainnu sit mun toive toteutua... :(
Että saisi tuosta XO:n hd-dvd-aseman tyylisen boxin. Sillä tavalla oisi ps3:lla voinut pelaa ps2-pelejä

Pitäisiköhän ostaa uusi PS2. Vaikka tuollainen valkoinen. On nimittäin ollut ikävä kyseistä laitetta sen jälkeen kun omani myin.

Tulee siis tulemaan kalliimpi kuin nyt...

Mitä järkeä siis maksaa enemmän siitä, että saa konsolista pois 180 grammaa? PS2, Slim - mallista puhumattakaan, on jo niin pieni konsoli, etten nää painonpudotusta tärkeänä ostokriteerinä.

Eddy93, varsinaisen laitteen paino on toki pudonnut vain 180 grammaa, mutta samalla on päästy eroon ulkoisesta virtalähteestä. Se on ihan kiinnostava ostokriteeri ainakin tällaiselle siistejä asennuksia arvostavalle kaverille.