Uutinen

Panasonicilta Wiimoten kestäviä plasmatelevisioita

Esa Linna
Panasonic on esitellyt Valenciassa pidetyssä tuotenäyttelyssään Wiin ohjaimen eli Wiimoten kestävän plasmatelevision. Erikoiskäsitellyn paneelin on kerrottu kestävän neljä joulea energiaa. Myös erikoiskäsitelty LCD-paneeli on tulossa markkinoille Panasonicilta.

Wiillä pelanneiden käsistä lentäneet ohjaimet ovat rikkoneet televisioita, lamppuja ja muita kodin esineitä, mutta usein onnettomuudet ovat johtuneet käyttäjän omasta huolimattomuudesta - eli ohjaimen rannehihnan kiinnittämättä jättämisestä. Kuvia ja videoita Wiimote-haavereista on julkaistu esimerkiksi Wiidamage.com, Wiihaveaproblem.com ja WiiInjury.com -sivustoilla.
Panasonicilta Wiimoten kestäviä plasmatelevisioita
Esa Linna

Esa "Kastle" Linna liittyi KonsoliFINin ylläpitoon vuoden 2008 alussa. Ensikosketus digitaaliseen pelaamiseen alkoi yli 30 vuotta sitten. Aktiivipelaamiseen palasi innostus, kun Kastle näki valon Wiin myötä. KonsoliFINin uran hauskin hetki on ollut saada haastattelu Michael Pachterilta.

Siis huh huh ... en vielläkään tajua miten väki onnistuu tossa hommassa. Eihän se ohjain nyt mistään saippuasta ole tehty.

Ohan tuolla lamppuja ja seiniä vahingossa tullut hakattua, mutta tuota TV:n hajottamista ei voi ymmärtää.

Melkosen kovaa saa kyllä huitasta että mote jättää tuommosenkin kuvassa näkyvän jälen telkkariin.

Heh, kaikella sitä yritetäänkin nyt rahastaa :)