Matrix, not like this
Uutinen

Cyberpunk-farssi jatkuu: Sony palauttaa rahoja ja poistaa pelin kaupasta

Jyri Jokinen

Jyri liittyi KonsoliFINin toimitukseen vuonna 2005. Hänet tunnetaan lähinnä KonsoliFIN Podcastin perustajajäsenenä ja sen ensimmäisenä juontajana, mitä virkaa hän hoiti yli sadan jakson ajan. Lisäksi Jyri on kirjoittanut lukuisia arvosteluja, blogikirjoituksia ja jokusen uutisen.

Yleensä nihkeästi rahojen palauttamiseen suhtautunut PlayStation on tehnyt poikkeuksellisen ratkaisun ja hyvittää kauppahinnan Cyberpunk 2077 -pelin ostaneille. Samalla peli poistetaan toistaiseksi myynnistä PSN Storesta.

Sony Interactive Entertainment ilmoitti asiasta verkkosivuillaan ja Twitterissä:

CD Projekt Redin kehittämän Cyberpunk 2077:n ehdittiin jo juhlia maksaneensa itsensä takaisin heti julkaisupäivänä, mutta pian julkaisun jälkeen verkko täyttyi pettyneiden pelaajien viesteistä, joissa valitettiin bugisuudesta. Studio on pahoitellut asiaa ja lupasi rahat takaisin konsolipelaajille, vaikka etenkin PlayStation-puolella asiasta ei ollut sovittu jälleenmyyjän kanssa.