Metro Redux
Uutinen

PEGI-merkintä vihjailee Metro Redux -räiskintäpaketin Switch-versioista

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

4A Gamesin Metro Redux -paketti saapuu kaikkien vihjeiden mukaan piakkoin myös Nintendo Switchin valikoimiin.

Ikärajoja valvovan PEGI:n merkintöjen mukaan julkaisupäiväksi on merkattu viime vuoden loppu, mutta kyseessä lienee luonnollisesti pelkkä placeholder-päivä. Toki moisesta voi kohtuullisen turvallisesti päätellä, että julkaisua ei todennäköisesti tarvitse odotella enää järin kauaa.

Metro Redux niputtaa samaan pakettiin sarjan kaksi ensimmäistä osaa, vuoden 2010 Metro 2033:n sekä kolme vuotta edeltäjänsä jälkeen ilmestyneen Metro: Last Lightin. Sarja sai sittemmin vielä jatkoa Metro Exoduksen muodossa, mutta sen Switch-versiosta ei ole vielä olemassa edes huhuja.

Metro Reduxin Switch-version PEGI-merkintöjä voi ihmetellä täällä.

https://www.youtube.com/watch?v=CDDgtkd4krU&feature=youtu.be