Bioshock Infinite
Uutinen

Seuraava Bioshock sisältää avoimen pelimaailman ja sivutehtäviä, vihjaa kehittäjä Cloud Chamberin työpaikkailmoitus

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

2K Gamesin studio Cloud Chamber haeskelee työntekijöitä paraikaa meneillään olevan Bioshock-projektinsa äärelle.

Seuraavasta Bioshockista ei ole kerrottu toistaiseksi mitään yksityiskohtia, mutta työpaikkailmoitukset näyttäisivät vihjailevan muun muassa avoimen maailman ja sivutehtävien suuntaan, mikä poikkeaisi hieman pelisarjan aiemmista seikkailuista. Edellinen osa Bioshock Infinite julkaistiin vuonna 2013.

Senior Writer -käsikirjoittajaa kaipaillaan kynäilemään "vaikuttavia, hahmovetoisia tarinoita avoimeen maailmaan". Tehtävänä olisi lisäksi pähkäillä sisältöä niin pelin pää- kuin sivutehtäviinkin. Eläväiseen avoimeen maailmaan vihjaillaan myös hyvin vahvasti Senior World Designer -ja AI Programmer -ilmoituksissa.

Seuraavan Bioshockin julkaisuaikataulusta saati alustoista ei ole vielä mitään tietoa, mutta eiköhän odotus jatku vielä muutaman vuoden.

Studiot
Julkaisijat
Lähteet