Cosmodread.jpg
Uutinen

Tätä peliä et nähnyt PlayStation Showcase -tapahtumassa – Cosmodread tarjoaa roguekauhua PSVR2:lle

Toni Turunen

Arvosteluissani keskityn erityisen hartaasti moniin pieniin yksityiskohtiin ja lukijan kannalta polttaviin asioihin, kuten pelattavuuteen, ulkoasuun, seikkailun pituuteen, vaikeustasoon sekä musiikki- ja äänimaailmaan. KonsoliFINin keskustelufoorumilta minut voi bongata nimimerkillä Eliminaattori.

PC:lle 25.3.2021 julkaistu Cosmodread ei mahtunut PlayStation Showcase -lähetykseen, mutta kauhu- ja rogueteemainen peli herättää trailerin perusteella ihania väristyksiä kauhupelien ystävien silmissä.

K–18-leiman saanut PlayStation PSVR2 -uutukainen julkaistiin PlayStation Storeen 24.5., ja samalla julkaistiin noin 1,5 minuutin mittainen video, jossa nähdään myös pelikuvaa.

Traileria katsellessa paljastuu, että tapahtumapaikkana on avaruudessa oleva alus, jossa seurana ovat pelin kotisivujen mukaan vain pimeät käytävät sekä moninaiset kauhut. Tavoitteena on selvitä takaisin Maahan.

Alla YouTubeen julkaistu pelikuvatraileri. Tsekkaa ihmeessä myös PlayStation Showcasen tiivistelmä uutisestamme.

Pelit
Alustat
Julkaisijat