Resident Evil
Uutinen

Weapons-ohjaajan Resident Evil -elokuva ei nojaa pelien juonikuvioihin – luvassa kokonaan originaali tarina

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Seuraava Resident Evil -elokuva (IMDB) ei seuraile tarinansa puolesta peleistä tuttua materiaalia.

Tulevan Resident Evil -rainan peräsimeen astuu Paul W.S. Andersonin ja Johannes Robertsin jalanjäljissä Weapons- ja Barbarian-leffoilla poikkeuksellisen runsaasti kehuja kerännyt Zach Cregger (IMDB). Ohjaajan mukaan pelisarjan kovimmatkaan fanit eivät tule pettymään, vaikka luvassa onkin kokonaan uusi tarina. Resident Evil -kaanonissa kuitenkin pysytään ja pelien tapahtumat ovat tässä leffauniversumissakin siis tosia – Leon S. Kennedyä ei tulla väkisellä juonikuvioihin tunkemaan, vakuuttelee Cregger.

Lisää aiheesta:

Creggerin tällä hetkellä esituotantovaiheessa oleva Resident Evil -näkemys saa Yhdysvaltain ensi-iltansa ensi vuonna, syyskuun 18. päivä.

Pelisarjan seuraava osa Resident Evil Requiem puolestaan julkaistaan 27. helmikuuta PC:lle, Switch 2:lle, Xbox Series X|S:lle sekä PlayStation 5:lle.

Käsitellyt henkilöt
Lähteet