Sony Interactive Entertainment
Uutinen

Pahasti flopanneen Concordin taru on lopullisesti ohi – Sony sulkee niin kehittäjä Firewalk Studiosin kuin Neon Koi -pelitalonkin

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Sony sulkee omistamansa Neon Koi- ja Firewalk Studios -pelitalot.

Firewalk Studios (kotisivu) tunnetaan erityisesti elokuussa julkaistusta ja pari viikkoa myöhemmin kuopatusta Concord-räiskinnästä. Neon Koi (kotisivu) puolestaan on pakertanut pääasiassa mobiilipelien parissa tarkoituksenaan laajentaa Sonyn mobiiliulottuvuutta.

Firewalkin ja Concordin suhteen Sony on kuuleman mukaan arvioinut tilannetta ja tutkinut kaikki mahdolliset vaihtoehdot. Loppupeleissä se paras vaihtoehto on kuitenkin sulkea niin Concord kuin sitä kehittänyt studiokin. KonsoliFINin Joonatanilta kolme tähteä napanneen Concordin arvostelun voi lukea täältä.

Isoja rahavirtoja liikuttelevien mobiilipelien puolelle laajentaminen puolestaan on edelleenkin Sonyn prioriteettilistalla, mutta jatkossa ilman Helsingissä ja Berliinissä majailevaa Neon Koi -studiota.

Sony Interactive Entertainment -pomo Hermen Hulstin tiedotteen voi lukea täältä.

Lisää aiheesta:

Pelit
Alustat
Käsitellyt henkilöt