Call of Duty Vanguard
Uutinen

Lähes parinkymmenen vuoden putki näyttäisi päättyvän: Call of Duty -pääsarjan huhuillaan viettävän välivuotta 2023

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Call of Duty -sarjan huhuillaan skippaavan vuoden 2023, vihjailee Bloombergin Jason Schreier.

Vuotuista julkaisutahtia porskuttanut Call of Duty saanut uuden osan aina vuodesta 2005 ja Call of Duty 2:sta saakka. Nyt vuodelle 2023 uumoillun osan huhuillaan siirtyvän, kiitos edeltäjiään selvästi heikommin menestyneen Call of Duty: Vanguardin. Tämä kyseinen lykkäyspäätös ei kuuleman mukaan liity millään tapaa Microsoftin ja Activision Blizzardin kauppoihin.

Ensi vuoden aikana on kuitenkin tarkoitus julkaista jonkinmoinen ilmaispelattava Call of Duty – kenties aiemmissakin huhuissa pyörinyt uusi Warzone-räiskintä. Kyseisen projektin peräsimessä olisi Treyarch.

Vuoden 2022 loppupuolelle ajoittuva Call of Duty puolestaan jatkaa 2019 käynnistynyttä Modern Warfare -saagaa.