Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Halo 2:n keräilyversio johtaa oikeusjuttuun

Tanskalainen metallipakkausvalmistaja Glud & Marstrand (G&M) on haastanut Microsoftin ja Halo 2 Limited Collector's Editionin metallipakkauksen valmistaneen Vivan oikeuteen Washingtonissa. G&M:n mukaan Microsoft on rikkonut salassapitosopimuksen ja vuotanut salaista tietoa tanskalaisyrityksen kilpailijalle.

Glud & Marstrand on kehittänyt mitoiltaan DVD-koteloa vastaavan SteelBook-pakkausmenetelmän erilaisille CD- ja DVD-julkaisuille. G&M tarjosi teknologiaansa Microsoftille vuonna 2002, jolloin yritykset hyväksyivät myös salassapitosopimuksen.

Vuonna 2003 Microsoft lähetti tarjouspyynnön Halo 2:n keräilyversion metallipakkauksesta G&M:lle ja Vivalle. Microsoft hyväksyi lopulta Vivan tarjouksen. G&M:n mukaan Vivan valmistama pakkaus sisältää kuitenkin tanskalaisyrityksen teknologiaa, mikä rikkoisi Microsoftin ja G&M:n sopimusta.

Galleria: 

Kirjaudu kommentoidaksesi