The Last Of Us Part II on noussut huhujen mukaan nopeiten ennakkotilatuksi PlayStation 4 -yksinoikeuspeliksi.
Sony ja Naughty Dog todistivat jälleen, että tarinavetoiset yksinpelit ovat elossa, voivat hyvin, ja menestyvät paremmin kuin koskaan. The Last of Us Part II on huhutusti jo viime vuonna ohittanut ennakkomyynnissä jopa Spider-Manin ja God of Warin kaltaiset jättiläiset. Asiasta raportoi videopeliteollisuuden analyytikko Benji Sales.
The Last Of Us Part II keikkuu tällä hetkellä ensimmäisen ja toisen sijan välillä Amazonin myydyimpien pelien listalla. Naughty Dogin nimikkeen kohutut juonipaljastukset eivät siis onnistuneet isommin vahingoittamaan pelin myyntivilkkautta.
The Last of Us Part II on yksi vuoden 2020 odotetuimmista, ja kiistellyimmistä, tulokkaista. Pelin edeltäjä, vuonna 2013 julkaistuThe Last of Us, on ylittänyt 20 miljoonan kopion myynnin. Menestyksen siivittämänä työstetään myös peleihin perustuvaa televisiosarjaa HBO:lle.
The Last of Us Part II julkaistaan 19. kesäkuuta yksinoikeudella PlayStation 4:llä. Katso pelin tarinatraileri täältä.
I cant go into details on this, so believe me if you trust me
— Benji-Sales (@BenjiSales) September 27, 2019
I'm hearing The Last of Us Part II has broken all records for fastest pre-ordered Playstation 4 exclusive title. Physical and Digital
"You can't stop this" pic.twitter.com/UXmz0T2uyJ
Uncharted 2 sold over 6m copies on PS3, prior to the release of the Uncharted Collection on PS4.
— Daniel Ahmad (@ZhugeEX) October 13, 2019
Naughty Dog's reputation has grown significantly since then and today Uncharted 4 has sold over 16m copies on PS4 and The Last of Us has sold over 20m copies on PS3/PS4. https://t.co/w1OJVe1Af0
tarjapk.bsky.social
@tarja_pk
tarja-porkka-kontturi
Kirjaudu sisään osallistuaksesi keskusteluun.