Sons of the Forest
Uutinen

Sons of the Forestin julkaisu ollut varsinainen menestys – myyntiluvut ylsivät vain vuorokaudessa yli kahteen miljoonaan

Santtu Honkanen

Helsinkiläinen puutarhuri ja hortonomiopiskelija, jonka elämä aina toisinaan pyörii vähän liiaksikin kasvien ja vihreän ympärillä. Sopivaa vastapainoa tuo läpi elämän jatkunut peliharrastus. KonsoliFINillä Santtu aloitti peliuutisten kirjoittajana tammikuussa 2023. Eniten innostusta aiheuttaa tarinavetoiset seikkailut, fantasiaroolipelit ja kauhupelit jotka nostavat karvat pystyyn. Paras peli ikinä on Red Dead Redemption.

Endnight Gamesin tuore selviytymiskauhu Sons of the Forest näyttää maistuvan pelaajille hyvin.

Early access -versiona julkaistu tuotos on myynyt vain vuorokausi julkaisunsa jälkeen yli kaksi miljoonaa kappaletta. Steamin tilastoissa teos keikkuu tällä hetkellä myydyimpänä ja kolmanneksi pelatuimpana.

Autiolla saarella pääsee selviytymään niin yksin kuin porukassa. Luvassa on selviytymisen lisäksi myös tukikohdan rakentelua ja kannibaaleja vastaan taistelua. Moninpeliä esitelläänkin viimeisimmässä trailerissa.

Sons of the Forest on saatavilla PC:lle.

Alustat
Studiot
Julkaisijat
Lähteet